Żyjąca ściana
Zielona ściana, albo tłumacząc dosłownie z angielskiego - żyjąca ściana lub pionowy ogród, to pomysł opatentowany w 1938 roku przez Stanleya Hart Whitea na dekorację ścian roślinami. 

Zielone ściany to wolnostojące lub mocowane do ścian budowlanych panele z roślinami uprawianymi w sposób hydroponiczny, czyli bezglebowo, na pożywkach wodnych. Istnieją też alternatywne metody wykonywania wertykalnych ogrodów - np. z wykorzystaniem nieco odchylonych od pionu doniczek, montowanych na specjalnie przystosowanym do tego stelażu. 
Zdjęcie: www.inhabitat.com
Wertykalne ogrody to coraz częstszy sposób na przywracanie zieleni betonowym dżunglom, jakimi są w większości nasze miasta. To również sposób na nietuzinkowe uzupełnienie aranżacji mieszkań i domów. W zależności od usytuowania względem stron świata i oświetlenia zielonej ściany, dobierając odpowiednie gatunki roślin, można stworzyć magiczną kompozycję urozmaicającą wystrój naszego salonu, korytarza, kuchni, czy nawet łazienki. Jedyne pomieszczenie, w którym ciężko sobie wyobrazić zieloną ścianę to chyba sypialnia ze względu na konflikt interesu w zapotrzebowaniu na tlen u ludzi i u roślin :) 

Poniżej kilka magicznych inspirujących aranżacji pomieszczeń z wykorzystaniem zielonych ścian. 


Salony
Zdjęcie: www.flowall.com
Zdjęcie: www.pinterest.com
Zdjęcie: www.decoist.com
Zdjęcie: www.br.pinterest.com
Zdjęcie: www.pinterest.com
Zdjęcie: www.pinterest.com
Korytarze
Zdjęcie: www.pinterest.com
Zdjęcie: www.qarmazi.com
Łazienki
Zdjęcie: www.irastar.com
Zdjęcie: www.houzz.com
Zdjęcie: www.pinterest.com
Zdjęcie: www.peard.com.au
Zdjęcie: www.minimalisti.com
Kuchnie i jadalnie
Zdjęcie: www.decoist.com
Zdjęcie: www.theinteriordirectory.com
Zdjęcie: www.home-designing.com
Zdjęcie: www.dwellwithdignity.org
Zdjęcie: www.decoist.com
Od samego patrzenia na te zdjęcia mam zaraz lepszy humor i jestem spokojniejsza, więc efekt takie "namacalnej" żywej ściany na człowieka musi być naprawdę rewelacyjny :) 

Komentarze

Popularne posty