Co w Łodzi piszczy, cz.5, czyli murale

W Łodzi ma miejsce jedno bardzo fajne przedsięwzięcie - jest to Galeria Urban Forms, której ideą jest stworzenie ekspozycji sztuki ulicznej w centrum miasta. Główne eksponaty to murale wykonywane na ścinach kamienic przez znanych artystów polskich i zagranicznych. W nadchodzących latach fundacja Urban Forms planuje poszerzenie galerii o inne techniki wyrazu - rzeźby, instalacje itp. Projekt realizowany jest przez cały rok i póki co obejmuje ok. 30 murali.
Mural na ul. Nawrot 81 (projekt SAT ONE z Niemiec i ETAM CREW z Polski)
Zdjęcie ze strony www.urbanforms.org 
Na swojej stronie internetowej organizatorzy piszą tak:
"Głównym celem naszego projektu jest permanentna zmiana wizerunku Łodzi i znaczna poprawa jej codziennej estetyki. Chcemy, aby Łódź jako miasto w przyszłości było na całym świecie kojarzone z wartościową, nowatorską sztuką umieszczoną w jego przestrzeni publicznej. Pragniemy, aby wielkoformatowe obrazy stały się główną wizytówką miasta, a cała Galeria była jedną z jego z podstawowych atrakcji turystycznych. Dzięki doborowi odpowiedniej klasy artystów, nasz projekt ma przekształcić miasto w „żywą” galerię sztuki współczesnej na najwyższym poziomie artystycznym."
Według mnie pomysł rewelacyjnie pasuje do klimatu miasta poprzemysłowego jakim jest Łódź. Dodatkowo dobrze wpisuje się w widoczną w ostatnich latach w mieście politykę koncentracji na nowoczesnych imprezach kulturalnych.
Mural na ul. Tuwima 16 (projekt M-CITY z Polski)
Zdjęcie ze strony www.urbanforms.org

Ja niestety, ograniczona godziną odjazdu mojego autobusu, nie miałam okazji na szwendanie się po uliczkach i zwiedzenie wszystkich ciekawych muralowych zakamarków, ale projekty są faktycznie rozmieszczone w samym centrum, więc łatwo się na nie natknąć nawet podczas krótkiej przechadzki. 
Mural na ul. Uniwersytecka 12 (projekt SAINER z Polski)
Zdjęcie ze strony www.urbanforms.org
Mural na ul. Roosevelta 5 (projekt OS GEMEOS z Brazylii i AZYL z Hiszpanii)
Zdjęcie: j.march.
I jeszcze na koniec jeden łódzki mural, który widziałam, choć wydaje mi się, że ten nie jest częścią projektu:
Mural przy ul. Roosevelta
Zdjęcie: j.march.
Więcej o projekcie Urban Forms możecie poczytać na ich stronie. Tam też znajdziecie zdjęcia wszystkich murali. Jak Wam się podoba pomysł miejskiej galerii?

Komentarze

Popularne posty