Armeńskie motywy ludowe

Fajnie jest podróżować, poznaje się nowe miejsca, innych ludzi, różną naturę, słucha się innych języków i chłonie kulturę, a jak się jeszcze jest zainteresowanym wnętrzarstwem i designem, to tu i tam można wynaleźć ciekawostki stylistyczne, które później inspirują po powrocie do domu. Ja będąc w Armenii, napatrzyłam się na tamtejszą kulturę i obfotografowałam m.in. trochę ludowych motywów, toteż teraz się nimi podzielę :)
Ormiański dywan
Zdjęcie: j.march.
Ormiańska ornamentyka jest bardzo ciekawa, ma dużo orientalnych naleciałości, sporo zaczerpnęła od arabskich sąsiadek (głównie widoczne w finezyjnych plecionkach i zamiłowaniu do dywanów), nieco od dalekich europejskich kuzynek (motywy roślinne rodem z Grecji czy Rzymu), jednocześnie nie tracąc na tym swojej kaukaskiej nuty (grube pledy, czerwienie i granaty).
Oto kilka przykładów bogactwa zakaukaskiego folku:
Ormiański folk na torbie podróżnej
Zdjęcie: j.march.
Ormiański folk na poduszce i narzucie
Zdjęcie: j.march.
Ormiańska kapa
Zdjęcie: j.march.
Wazy i misy inspirowane wpływami rosyjskimi
Zdjęcie: j.march.
Ornamentyka Zakaukazia
Zdjęcie: j.march.
Ormiański ornament
Zdjęcie: j.march.
Podłoga w motywy typowe dla Zakaukazia
Zdjęcie: j.march.
Florystyczne motywy Armenii
Zdjęcie: j.march.
Typowe ormiańskie kolory folkowe
Zdjęcie: j.march.
Nawet kostka brukowa jest bardziej orientalna :)
Zdjęcie: j.march.
W Armenii współczesny design ma się póki co kiepsko, ciężko jest znaleźć młodych projektantów czerpiących z ludowej tradycji, ale tworzących nowe formy. Plus tego jest taki, że gdy się pojawią i zaczną rozwijać skrzydła, będą mieli duże pole do popisu i w motywach ludowych będą mogli znaleźć wiele inspiracji.

Komentarze

Popularne posty