Nowa skóra korytarza

Mieszkanie urządzone zgodnie z modą końca lat 80tych, od bardzo dawna nieremontowane i przez dłuższy czas wynajmowane studentom, stanowi wyzwanie, zwłaszcza jeżeli ma się do dyspozycji niewielki budżet i darmową siłę roboczą:) W tym przypadku metamorfozie miał podlegać korytarz. Stary parkiet, boazeria i drewniane szafy w zabudowie - tak wyglądało pomieszczenie przed remontem:
Korytarz przed remontem
Korytarz przed remontem
Pomysł na niskobudżetowy remont:
Ze względu na to, że parkiet w korytarzu wydawał się właścicielom mało funkcjonalny w kontekście zmiennej polskiej pogody, postanowiono wymienić go na płytki. Stare szafy ze względu na znaczną funkcjonalność i pojemność pozostawiono, jednak dla rozjaśnienia wnętrza ich powierzchnię pomalowano na biało. Boazeria, która zgodnie z pierwotnym pomysłem miała być też pomalowana jasną farbą (w stylu skandynawskim), ze względu na dużą pracochłonność zadania, została zdarta, a ściany pod nią otynkowane i pomalowane na biało z akcentem w formie poziomych pasów. Drzwi wejściowe oklejone boazerią pomalowano tą samą farbą, co szafy. Dodano nowy wieszak, stojak na buty i nowe lampy oraz nowe białe listwy przypodłogowe.

Oto efekty:
Korytarz
Zdjęcie: j.march.
Korytarz
Zdjęcie: j.march.
Korytarz
Zdjęcie: j.march.
Wykonane prace: 
1. Wydrążenie w pawlaczach dziur do zamontowania w nich lamp wpuszczanych.
2. Zerwanie starego parkietu oraz boazerii, które ujawniło krzywe, pokryte starą i nierówną warstwą farby ściany.
Ściany pod boazerią
3. Zeskrobanie ze ścian starych warstw farby, odchodzących najczęściej razem z tynkiem.
4. Malowanie szaf i drzwi frontowych- po uprzednim zeszlifowaniu powierzchni. Wykorzystaliśmy emalię akrylową Dulux do drewna i metalu (białą, matową). Operacja dość czasochłonna, bo powierzchni do pomalowania było dużo, a każda wymagała trzech warstw farby. Farba łatwo się rozprowadza, nie ma drażniącego zapachu, minusem jest cena, bo farba ma sporo tańszych zamienników.
Emalia akrylowa Dulux
Zdjęcie: www.praktiker.pl
5. Gipsowanie ścian.
Ściany po zagipsowaniu
6. Ułożenie szarych płytek podłogowych - gres Linero z Opoczna. Płytki o motywie w drobne paseczki zostały ułożone w szachownicę i wykończone ciemno-szarą fugą.
Gres Linero Opoczno
Zdjęcie: www.opoczno.eu
7. Malowanie ścian i sufitu białą farbą emulsyjną.
8. Zaznaczenie na ścianie za pomocą taśmy malarskiej krawędzi motywu szarych pasów. Dla łatwiejszego i szybszego przyklejenia dużej ilości poziomych kawałków taśmy wykorzystaliśmy poziomicę laserową. Nie musi być to specjalistyczny drogi sprzęt, czasami w sklepach typu Lidl, czy Aldi trafiają się w promocyjnych cenach zupełnie wystarczające, mniej profesjonalne odpowiedniki, które z powodzeniem spełniają swoje funkcje.
Poziomica laserowa Topex
Zdjęcie: www.twenga.pl
9. Malowanie szarych pasów. My do wcześniej wykorzystywanej białej emulsji dodaliśmy czarny pigment w różnych ilościach uzyskując interesujące nas odcienie szarości.
10. Montaż białych listew przypodłogowych - w naszym przypadku listwy z mdf - wyglądają dużo estetyczniej niż te z pcv.
Listwa przypodłogowa z mdf
Zdjecie: vox.pl
11. Montaż lamp, gniazd elektrycznych, wieszaka, ustawienie stojaka na buty.

Komentarze

Popularne posty