Pomysł na prezent: Śniadanie do łóżka


Nie ma to jak obudzić się w nowym mieszkaniu i poczuć zapach kawy i świeżych bułek podanych wprost do łóżka. Kierując się tą myślą, w ramach prezentu parapetówkowego dla świeżo przeprowadzonych znajomych stworzyłam tacę śniadaniową z dodatkami.
Zestaw śniadaniowy
Zdjęcie: j.march.
Kupione drewniane przedmioty (tacę, podkładki pod kubki i pierścienie na serwetki) pomalowałam i opatrzyłam zgrabnym motywem stosując techniką decoupage'u. Myślę, że fajny pomysł na prezent własnoręcznie wykonany, zwłaszcza, że obdarowani znaleźli dla niego drugie zastosowanie - taca sprawdza się podobno nieźle jako podkładka pod laptopa podczas 'leżakowania'.
Taca śniadaniowa
Zdjęcie: j.march.
Podkładki pod kubki
Zdjęcie: j.march.
Pierścienie na serwetki
Zdjęcie: j.march.
Dla zainteresowanych - sposób wykonania:

Składniki:
- przedmioty drewniane do ozdobienia (w moim przypadku taca, podkładki i pierścienie, ale mogą być dowolnie podpowiedziane przez wyobraźnię przedmioty) - te bardziej wymyślne do kupienia w sklepach do twórczości plastycznej oraz na rozlicznych aukcjach na allegro
- farba akrylowa w dwóch kolorach (jedna podkładowa wychodząca spod spękań, druga wierzchnia)
Farby akrylowe
- Cracle - lakier postarzający do spękań
- klej do decoupage'u
- lakier do decoupage'u (w moim przypadku matowy, bo nie lubię, jak powierzchnia się za bardzo błyszczy)
Lakier do spękań, klej i lakier matowy
- serwetka z interesującym nas motywem - nożyczki
Serwetki

- pędzel do nakładania farby i lakieru z możliwie delikatnym włosiem
- gąbeczka do tapowania - do nakładania Cracle i farby

- dwa małe pędzelki do nakładania kleju i motywu z serwetki
Przybory
Sposób przygotowania:
1. Miejsca, które chcemy, żeby popękały malujemy farbą podkładową (u mnie niebieską)
2. Po wyschnięciu farby nakładamy na te miejsca za pomocą gąbeczki, poprzez tapowanie Cracle
3. Po wyschnięciu Cracle na całość przedmiotu nanosimy wierzchnią farbę (w moim przypadku białą). Ja w miejscach, w których zastosowałam Cracle białą farbę nanosiłam też przez tapowanie, żeby pęknięcia na powierzchni farby rozchodziły się równomiernie we wszystkie strony.
4. W czasie schnięcia farby wycinamy motyw z serwetki papierowej. Robimy to starannie i dość dokładnie, żeby wokół interesującego nas motywu nie pozostało zbyt dużo tła. Następnie pozbywamy się dolnych warstw serwetki, pozostawiając tylko wierzchnią posiadającą grafikę.
Ważna uwaga: istotne jest, żeby kolor tła serwetki (wokół motywu, który chcemy nakleić) był zbliżony do koloru farby wierzchniej, jaką pokrywamy przedmioty. Wówczas, nawet w przypadku większej niedokładności naszego cięcia , kontury naklejanego elementu nie będą rzucał się w oczy po naniesieniu motywu na przedmiot.
5. Po wyschnięciu farby możemy przystąpić do naklejania serwetki. Jednym pędzelkiem rozprowadzamy klej w miejscu, w którym ma być przyklejony motyw, następnie stopniowo i ostrożnie przykładamy serwetkę z motywem (serwetka jest delikatna, więc należy ją od razu umieścić prawidłowo na kleju, bo po pierwszym zetknięciu z klejem raczej nie zniesie zmian pozycji:)), przyłożoną serwetkę pokrywamy warstwą kleju i wygładzamy delikatnie ścierając nadmiar kleju (ja do tego używam drugiego, czystszego i bardziej sztywnego pędzelka). Postępujemy tak z każdym wzorkiem, który chcemy umieścić na naszym przedmiocie.
6. Po wyschnięciu kleju lakierujemy cały przedmiot.


Komentarze

Popularne posty